وقتی به نیمه‌ی دوم سال می‌رسیم، نیمه‌ی جنوبی کشور حال و هوایی بهشتی به خودش می‌گیرد و از گرمای سوزانش کاسته می‌شود. همین تغییر آب و هوایی باعث می‌شود که این نواحی در این وقت سال، مقصد مسافران زیادی باشد که دوست دارند در سرمای زمستان شهرهایشان، به جایی سفر کنند که دمای معتدل‌تری داشته باشد. خوزستان، همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها برای چنین سفرهایی بوده است. خوزستانی که زیبایی‌های منحصر بفردی دارد که کمتر دیده شده‌اند. یکی از این زیبایی‌ها مربوط به دهکده زراس خوزستان است که بهار و زمستان دیدنی و لذت‌بخشی دارد.

دهکده زراس خوزستان در شمال دریاچه‌ی کارون 3 و در 250 کیلومتری شمال شرقی اهواز و در 69 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه واقع شده است. بهشتی سرسبز که در میان رشته‌کوه‌های زاگرس خودنمایی می‌کند. شاید تصور اینکه چنین فضای سرسبز و معتدلی را با مه‌های زیبایش در خوزستان ببینیم برایمان کمی عجیب باشد، اما چنین زیبایی خیره‌کننده‌ای در دل خوزستان حقیقت دارد. طبیعتی پوشیده از درختان بلوط و دریاچه‌ای که رنگ فیروزه‌ای آن، ترکیب زیبایی را برای این تابلوی بی‌نظیر طبیعت تشکیل داده است.

در سال‌های اخیر، امکانات زیادی در دهکده توریستی زراس ایجاد شده است تا مسافران بتوانند با خیال راحت، چند روزی را به دور از هیاهوی زندگی شهری، در این منطقه‌ی زیبا و خوش آب و هوا، سر کنند. از سوییت و ویلا گرفته تا هتلی چهار ستاره در این منطقه، دغدغه‌ی اقامت در این دهکده را پاسخ داده است. علاوه بر آن، اگر در فصل بهار به زراس رفتید، می‌توانید بساط چادر را راه بیاندازید و حتی زیر آسمان پرستاره، شب را به صبح برسانید که این هم لذت خودش را دارد.

در فصل زمستان، زراس سفیدپوش است اما سرمای معتدلی دارد. زیبایی زراس در زمستان نیز جور دیگری است و ترکیب سفیدی برف، آبی دریاچه و مه همیشگی آن، هیچوقت از خاطرتان پاک نخواهد شد. این برف، به خصوص برای اهالی خوزستان، نعمت بی‌نظیری محسوب می‌شود، چراکه در نواحی جنوبی ایران بارش برف تقریبا نزدیک به صفر است و بسیار کم است.

اگر علاوه بر لذت بردن از طبیعت، اهل بازدید از آثار تاریخی هم باشید، می‌توانید به ایذه بروید و از طاق طویله یا ارگ اتابکی بازدید کنید. همینطور نقش برجسته کول فرح نیز با قدمتی چند هزار ساله، یکی دیگر از آثار باستانی نزدیک به این منطقه است که در چند کیلومتری جنوب غربی شهر باستانی ایذه قرار گرفته است. قلعه کژدم نیز یکی دیگر از آثار باستانی منحصربفرد این منطقه است که یکی از آثار ملی ایران نیز محسوب می‌شود.

آیا تا به حال تجربه‌ی سفر به دهکده زراس را داشته‌اید؟ امیدواریم اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، مراقب طبیعت زیبا و بکر آن هم باشید تا این منطقه همچنان زیبایی خیره کننده‌اش را حفظ کند.

منبع : لست سکند

چرا ۳۶۰ پرشیا؟

۳۶۰ پرشیا یک فروشگاه اینترنتی کار آفرین محور در زمینه خرید  و فروش صنایع دستی و کادویی و دست سازه های هنری با ارزانترین قیمت و بهترین کیفیت در جنوب کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. در ۳۶۰ پرشیا یک بستر آنلاین تخصصی جهت خرید جدیدترین صنایع دستی شامل خاتمکاری ،میناکاری، منبتکاری، معرقکاری، ویترای، رزین، کارهای چوبی، گلیم، گبه، قالی، حصیربافی، قلمزنی، قلمکاری و جواهرات دستساز فراهم آمده است بگونه ای که تولید کنندگان  از طریق غرفه آنلاین و برگزاری گالری اینترنتی زیر چتر حمایتی فروشگاه کادویی ۳۶۰ پرشیا اقدام به فروش عمده یا جزیی کالای خود نموده و از سویی دیگر خریداران با خیالی آسوده از میان انبوه متنوعی از کالاها و از طریق پرداخت امن ، اقدام به خرید می نمایند. ۳۶۰ پرشیا همواره تلاش نموده تا دست چینی از کالاهای هنری تولید شده توسط کار آفرینان ایرانی از تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، مشهد ، یزد و جای جای ایران را به هنر دوستان تقدیم نماید. در مناسبتهایی مثل روز پدر، روز مادر، کادو ولنتاین و سپندارمذگان، تولد، خرید جهیزیه، هر خرید از فروشگاه صنایع دستی ۳۶۰ پرشیا کمکی بزرگ در جهت حمایت کار آفرینان جوان ایرانی و توسعه بازار دست سازه های هنری و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای بومی است . به امید روزی که آثار  هنری فاخر دستان ایرانی بجای پنهان ماندن در پستوی موزه ها  و  مغازه ها ، تجلی گر فرهنگ کهن ایرانی در منازل ما باشد. 

( با احترام ،  مدیریت گالری اینترنتی ۳۶۰ پرشیا در شیراز)