جایی در دل جنگل خانیکان نوشهر، رودخانه‌ای سرکش از دل دره‌ای تنگ می‌گذرد. درختان بلند کهنسال در بالای دره به سوی هم دست دراز کرده‌اند و نور آفتاب به سختی از لابه‌لای شاخ و برگ‌ها به کف تنگ می‌رسد. دیوارهای دره را سرخس‌ها و برگ‌های سبز پرسیاوشان پوشانده‌اند و شاخه‌های پیچک از اطراف آویزان شده‌اند... همه اینها مانند تصاویری است که از جنگل های وحشی و بکر دیده ایم. صدای سهره جنگلی و بلبل در میان دیوارها می‌پیچد و لابه‌لای شرشر آب رودخانه گم می‌شود. طبیعت اطراف‌تان چنان دست نخورده است که شاید اگر دیگر گردشگران را همان‌جا نبینید اصلا شک کنید که بشود پا به این تنگ گذاشت؛ اما درست آمده‌اید. از همین جا قرار است به آب بزنید.

تنگی که از آن سخن می‌گوییم این روزها در تورهای طبیعت‌گردی به تنگه دار مشهور شده است و این نام تنگ دار را شاید به سبب دار و درخت‌هایش به اینجا داده‌ باشند؛ اما اهالی محل آن را به نام تنگ کُشکِ‌سرا می‌شناسند و آن‌قدر ناشناخته است که اثری از آن روی بیشتر نقشه‌های اینترنتی پیدا نمی‌کنید. پس بگذارید ما گام‌به‌گام راهنمای شما برای پیش رفتن در دل این دره باصفا باشیم.

تنگ یا تنگه دار در حاشیه روستای کشک‌سرا از توابع نوشهر مازندران قرار گرفته است. روستای کشک‌سرا را کوشک سرا یا کِشکه‌سره هم می‌گویند و در نقشه گوگل آن را با نام اشتباه خُشکه‌سرا می‌توانید پیدا کنید. شاید بخواهید بدانید که نام رودخانه جاری در این تنگه چیست؟! رودخانه دایمی کُرکُرود در دل این دره جریان دارد. مسیر رودخانه‌نوردی در طول تنگ 1600 متر است و پس از پشت سر گذاشتن آن با بالا رفتن از کوه به محوطه جنگلی خانیکان پا می‌گذارید.

شاید هنگام خواندن این مطلب برای‌تان سوال پیش بیاید که تنگ درست است یا تنگه؟ تنگ دره‌ای است که بسیار عمیق و باریک باشد. دیواره‌های تنگ تقریبا عمودی هستند، شیب بسیار زیادی دارند و جوری به هم نزدیک شده‌اند که با شکل معمول دره‌ها کاملا متفاوت است. تنگه به باریکه‌ای از آب می‌گویند که دو دریای مجاور را به طور طبیعی به یکدیگر وصل کند مانند تنگه هرمز. در ادبیات روزمره به اشتباه واژه تنگه را برای هر دو پدیده طبیعی به کار می‌برند و از آنجا که اشتباه بسیار رایجی است و افراد برای جستجو از هر دو حالت آن استفاده می‌کنند در این نوشته هر دو شکل را به کار برده‌ایم؛ اما شما هم مثل ما بدانید که شکل صحیح آن تنگ دار است.

نکته:  اگر کسی شنا بلد نیست در قالب گروهی با استفاده از طناب و با حضور همراهانی که در بخش‌های عمیق بتوانند کمک کنند می‌تواند از این تفریح لذت ببرد.

در بخش‌هایی از مسیر پیمایش‌ رودخانه، به حوض‌ها و استخرهایی طبیعی برمی‌خورید که ماجراجویی در این تنگه را به اوج می‌رساند. در این قسمت‌ها با بررسی عمق مناسب و نبودن تخته سنگ در بستر رودخانه، می‌توانید یک تجربه پرهیجان از شیرجه به دل طبیعت را در کارنامه خود ثبت کنید. افراد محلی راهنمای خوبی برای نشان دادن این قسمت‌ها به شما هستند. برای یک شیرجه خوب ابتدا در عمق آب کمی شنا و عمیق‌ترین محل مناسب برای پرش را پیدا کنید. سپس یکی دوبار از ارتفاع پایین به صورت معمولی در آب بپرید و همه چیز را بیازمایید و سرانجام از نقطه بلندتر شیرجه در آب را تجربه کنید. این توصیه‌ها برای کسانی است که آمادگی بدنی کافی، مهارت شنا و شیرجه و تجربیات مشابه قبلی را در جاهای امن‌تر داشته‌اند.

 

برای بعضی‌ها رودخانه‌نوردی در همان 400 متر اول که آب عمق چندانی ندارد تمام می‌شود و مسیر تنگه را ادامه نمی‌دهند. هرکسی که از تنگه بازگشته اما هنوز خسته نیست می‌تواند به بازدید جنگل خانیکان در فاصله پنج شش دقیقه ای از پارکینگ دره برود. این پارک، جاده خاکی پرشیب اما بسیار زیبایی دارد که مناظر متفاوتی از جنگل‌های شمالی را پیش روی‌تان می‌گذارد. در حاشیه جاده می‌توان زیرانداز پیک نیک انداخت و در سایه درختان به استراحت پرداخت. با هماهنگی نگهبانی جنگل، امکان کمپ در این پارک را نیز خواهید داشت؛ اما پیدا کردن جای مناسب کمی دشوار است زیرا جنگل در دوسوی جاده، شیب زیادی دارد و باید حدود 4-5 کیلومتر بالا بروید تا به جای مناسبی برای کمپ برسید.

دقت کنید که در تابستان‌ها، جنگل، برخلاف تنگه و روستا، بسیار شرجی است و تنها در سایه درختان هنگامی که نسیم ملایمی جریان داشته باشد هوا کمی خنک می‌شود. 

 در این پارک جنگلی با پیمودن مسیر حدود 5 کیلومتر به سرچشمه‌های رودخانه کرکرود و بالادست تنگه می‌رسید که مناظری بدیع و بسیار چشم‌نواز دارد. بهترین زمان بازدید از مناظر زیبای این جنگل بهار و پاییز است. جنگل خانیکان در بهار به سبب تازگی شکوفه‌ها و طراوتش و در پاییز با برگ‌های هزار رنگ درختان ممرز جلوه‌ای یکتا دارد.

منبع: کارناوال دات آی آر

چرا ۳۶۰ پرشیا؟

۳۶۰ پرشیا یک فروشگاه اینترنتی کار آفرین محور در زمینه خرید  و فروش صنایع دستی و کادویی و دست سازه های هنری با ارزانترین قیمت و بهترین کیفیت در جنوب کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. در ۳۶۰ پرشیا یک بستر آنلاین تخصصی جهت خرید جدیدترین صنایع دستی شامل خاتمکاری ،میناکاری، منبتکاری، معرقکاری، ویترای، رزین، کارهای چوبی، گلیم، گبه، قالی، حصیربافی، قلمزنی، قلمکاری و جواهرات دستساز فراهم آمده است بگونه ای که تولید کنندگان  از طریق غرفه آنلاین و برگزاری گالری اینترنتی زیر چتر حمایتی فروشگاه کادویی ۳۶۰ پرشیا اقدام به فروش عمده یا جزیی کالای خود نموده و از سویی دیگر خریداران با خیالی آسوده از میان انبوه متنوعی از کالاها و از طریق پرداخت امن ، اقدام به خرید می نمایند. ۳۶۰ پرشیا همواره تلاش نموده تا دست چینی از کالاهای هنری تولید شده توسط کار آفرینان ایرانی از تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، مشهد ، یزد و جای جای ایران را به هنر دوستان تقدیم نماید. در مناسبتهایی مثل روز پدر، روز مادر، کادو ولنتاین و سپندارمذگان، تولد، خرید جهیزیه، هر خرید از فروشگاه صنایع دستی ۳۶۰ پرشیا کمکی بزرگ در جهت حمایت کار آفرینان جوان ایرانی و توسعه بازار دست سازه های هنری و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای بومی است . به امید روزی که آثار  هنری فاخر دستان ایرانی بجای پنهان ماندن در پستوی موزه ها  و  مغازه ها ، تجلی گر فرهنگ کهن ایرانی در منازل ما باشد. 

( با احترام ،  مدیریت گالری اینترنتی ۳۶۰ پرشیا در شیراز)