به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، خبرگزاری فرانسه در خبری در همین زمینه به نقش «جرج اف. کلر» یک شهروند سوئیسی – برزیلی اشاره دارد که آثار هنری معروفی را به موزه «کنتس موزیوم» در برن سوئیس اهدا کرده است.
در گزارش این خبرگزاری آمده است: زمانی که کلر شروع به اهدای نقاشی هنرمندانی چون «هنری ماتیس» و «سالوادور دالی» به موزه کنتس موزیوم کرد، شک و شبهه ای در حسن شهرت وی وجود نداشت. 
وی یک دلال هنری محترم محسوب می شد که 116 اثر هنری را در فاصله زمانی میان سال های 1950 تا زمان مرگش در سال 1981 به این موزه اهدا کرد.
اما سال گذشته، یکی از محققان این موزه به سندی دست یافت که ارتباط بین کلر با فردی فرانسوی به نام «اتین بنیو» را برملا می کرد.
بنیو به دلیل مبادله آثار هنری با آلمان ها در پاریس تحت اشغال نازی ها، دلالی خشم برانگیز محسوب می شد.
پیامد احتمالی اهدای آثاری مرتبط با نازی ها، برای موزه برن مساله تازه ای نیست. این موزه، یک تنه وارث صدها اثر برجسته ای است که از «کورنلیوس گورلیت» و پدرش «هیلدربرند» برجا مانده است که نازی ها وی را به امر فروش آثار هنری مسروقه از یهودیان گماشته بودند.
این مساله، توجه جهانی را معطوف خود کرد و فرآیندی برای بازگرداندن گنجینه گورلیت به مالکان برحق آن به راه افتاد. 
براساس اطلاعات منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی نیویورک موسوم به کتابخانه مرجع هنر «فریک»، کلر و بنیو تا سال 1993، در گالری «جرج پتیت» در پاریس در کنار هم کار می کردند.
بنیو سپس گالری خود در پایتخت فرانسه را با کمک کلر افتتاح کرد و پس از آن مسئولیت مدیریت شعبه نیویورک گالری بنیو به کلر واگذار شد. 
مدارک موجود حکایت از آن دارد که بنیو با آلمان ها در پاریس مبادلات تجاری انجام می داده و در آن زمان به عنوان همدست دشمن شناخته می شده است.
در این میان، موزه برن درخواست بودجه فدرال کرده است تا در مورد میراث کلر، بررسی دقیق و کاملی انجام دهد. 
این رویکرد همراه با کمک های دولتی سوئیس برای انجام تحقیقات، به تغییرات در کشوری اشاره دارد که رکورددار آثار هنری غارت شده در دوره نازی هاست.
سوئیس و کشورهای دیگر در اواخر سال های 1990، تحت فشار قرار گرفتند تا در مورد تاریخ خود مربوط به جنگ جهانی دوم، نه تنها در مورد آثار غارت شده بلکه در زمینه حساب های بانکی و ذخایر طلا، تحقیق کنند.
درهمین حال، یک توافق بین المللی در سال 1998 برای بازگرداندن آثارهنری مسروقه از سوی نازی ها منعقد شده که به بیانیه واشنگتن معروف است. 

منبع : ایرنا

چرا ۳۶۰ پرشیا؟

۳۶۰ پرشیا یک فروشگاه اینترنتی کار آفرین محور در زمینه خرید  و فروش صنایع دستی و کادویی و دست سازه های هنری با ارزانترین قیمت و بهترین کیفیت در جنوب کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. در ۳۶۰ پرشیا یک بستر آنلاین تخصصی جهت خرید جدیدترین صنایع دستی شامل خاتمکاری ،میناکاری، منبتکاری، معرقکاری، ویترای، رزین، کارهای چوبی، گلیم، گبه، قالی، حصیربافی، قلمزنی، قلمکاری و جواهرات دستساز فراهم آمده است بگونه ای که تولید کنندگان  از طریق غرفه آنلاین و برگزاری گالری اینترنتی زیر چتر حمایتی فروشگاه کادویی ۳۶۰ پرشیا اقدام به فروش عمده یا جزیی کالای خود نموده و از سویی دیگر خریداران با خیالی آسوده از میان انبوه متنوعی از کالاها و از طریق پرداخت امن ، اقدام به خرید می نمایند. ۳۶۰ پرشیا همواره تلاش نموده تا دست چینی از کالاهای هنری تولید شده توسط کار آفرینان ایرانی از تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، مشهد ، یزد و جای جای ایران را به هنر دوستان تقدیم نماید. در مناسبتهایی مثل روز پدر، روز مادر، کادو ولنتاین و سپندارمذگان، تولد، خرید جهیزیه، هر خرید از فروشگاه صنایع دستی ۳۶۰ پرشیا کمکی بزرگ در جهت حمایت کار آفرینان جوان ایرانی و توسعه بازار دست سازه های هنری و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای بومی است . به امید روزی که آثار  هنری فاخر دستان ایرانی بجای پنهان ماندن در پستوی موزه ها  و  مغازه ها ، تجلی گر فرهنگ کهن ایرانی در منازل ما باشد. 

( با احترام ،  مدیریت گالری اینترنتی ۳۶۰ پرشیا در شیراز)