به گزارش هنرآنلاین، در این نمایشگاه چهار روزه که از روز جمعه 21 دی ماه در گالری مس‌نگار افتتاح خواهد شد، آثاری از هنرمند جوان ثریا محمدی به نمایش گذاشته خواهند شد.

 

ثریا محمدی درباره این نمایشگاه گفت: در طول تاریخ تزیین همواره جایگاه ویژه ای داشته است چه به صورت زیور برای زن و مرد و یا حتی به شکل لوازم کاربردی روزمره. یکی از نخستین دلایل پیدایش هنر تمایل ذاتی انسان به زیباتر کردن خود و زندگی اطرافش بوده است. در خصوص دوران باستان و پس از آن تحقیقات بسیاری صورت گرفته ولی دوران قبل از آن خصوصاً هزاره اول قبل از میلاد دوره تاریک و مهجور تاریخ کشورمان است. این مهم دلیلی شد تا پس از سالها تحیق نظری در مقطع دکتری، نتایج آن در قالب کتابی مجزا در مورد اقوامی که در این بازه زمانی وارد ایران شده و سکنی گزیدند و آثار قلمزنی، جواهرسازی و فلزکاری قابل توجهی بر جای گذاشتند، ارائه شود.

سکاها که آریایی‌نژاد بوده و اقوام لرستان با مفرغ‌های بی نظیرشان دو قومی بودند که مورد بررسی دقیق قرار گرفته و نهایتاً مشخص شد که این اقوام با سبک جانوری و انتزاعی شگفت‌انگیزشان علاوه بر تأثیر و تأثر بر یکدیگر، پایه‌گذار هنر شکوهمند هخامنشی و ادوار بعدی نیز بوده‌اند. 

وی همچنین افزود: امروزه قلمزنی در کشورمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های صنایع دستی جایگاه ویژه‌ای دارد و در شهرهای مختلف با سبک و سیاقی اندک متفاوت از هم در حال انجام است. پس از سال ها تلاش برای شناخت این حوزه، اکنون لزوم نوآوری و ایجاد تحول خصوصاً در مورد طراحی در قلمزنی و برجسته کاری جهت تداوم این هنر اصیل ضروری است وسالیان درازیست که  قلمزنان مان همان طرح‌ها و الگوهای تکراری خود را اجرا می کنند و در اغلب موارد هنرجویان هر استاد نمونه ای تازه کار از سبک استاد خود می‌شوند. 

اجرای ایده‌ها و طرح‌هایی متفاوت با آنچه تاکنون به عنوان قلمزنی دیده‌ایم؛ که کم کم می توانند برای نسل های جدید ایجاد دلزدگی نمایند، می تواند نجات بخش هنر فلزکاری مان باشد که با توجه به این پیشینه غنی خیلی دور از تحقق نیست. پس از سال ها تحقیق نظری در رابطه با هنر این اقوام و سبک طراحی و ساخت آثار پیچیده و حیرت انگیزشان تصمیم به تفحص در مورد چگونگی ساخت نفایسی به این ارزش گرفته و این امر مدت ها به طول انجامید و دشواری های بسیاری داشت و نهایت این تلاش و کوشش منجر به کشف وشناخت روش ساخت و نیز بازنمایی برخی از آن ها و در ادامه؛ ساخت آثاری با الهام گرفتن از سبک منحصر به فرد این هنرمندان سبک جانوری شد. تمامی این آثار بر روی ورق مس و با تکنیک برجسته‌سازی " جُنده کاری " ساخته شده‌اند که برای هر نمونه نیاز به چند بار قیر گیری از رو و سپس پشت ورق بوده و فرم دهی اشکال با کمک قلم ها و چکش های فلزی، چوبی و لاستیکی در ابعاد و اشکال مختلف صورت گرفته است. امید به این که این دوره از تاریخ سرزمینمان که علی رغم جذابیت های فراوانش نسبت به دوره های تاریخی دیگر کمی ناشناخته و خاموش مانده، مورد توجه پژوهشگران در حوزه‌های مختلف قرار گیرد و برای آیندگان تصویری روشن و شفاف بر جای گذارد. 

به نقل از روابط عمومی گالری مس‌نگار نمایشگاه "جانی دوباره" در روز جمعه هفته جاری، بیست و یکم دی ماه، از ساعت 16 افتتاح شده و به مدت چهار روز در گالری مس‌نگار واقع در مجتمع پارک پرنس، واحدِ تجاریِ شماره 5 و به نشانی تهران ـ خیابان ملاصدرا ـ خیابان شیراز شمالی ـ کوچه حکیم اعظم، برپا خواهد بود.

منبع : هنرآنلاین

چرا ۳۶۰ پرشیا؟

۳۶۰ پرشیا یک فروشگاه اینترنتی کار آفرین محور در زمینه خرید  و فروش صنایع دستی و کادویی و دست سازه های هنری با ارزانترین قیمت و بهترین کیفیت در جنوب کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. در ۳۶۰ پرشیا یک بستر آنلاین تخصصی جهت خرید جدیدترین صنایع دستی شامل خاتمکاری ،میناکاری، منبتکاری، معرقکاری، ویترای، رزین، کارهای چوبی، گلیم، گبه، قالی، حصیربافی، قلمزنی، قلمکاری و جواهرات دستساز فراهم آمده است بگونه ای که تولید کنندگان  از طریق غرفه آنلاین و برگزاری گالری اینترنتی زیر چتر حمایتی فروشگاه کادویی ۳۶۰ پرشیا اقدام به فروش عمده یا جزیی کالای خود نموده و از سویی دیگر خریداران با خیالی آسوده از میان انبوه متنوعی از کالاها و از طریق پرداخت امن ، اقدام به خرید می نمایند. ۳۶۰ پرشیا همواره تلاش نموده تا دست چینی از کالاهای هنری تولید شده توسط کار آفرینان ایرانی از تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، مشهد ، یزد و جای جای ایران را به هنر دوستان تقدیم نماید. در مناسبتهایی مثل روز پدر، روز مادر، کادو ولنتاین و سپندارمذگان، تولد، خرید جهیزیه، هر خرید از فروشگاه صنایع دستی ۳۶۰ پرشیا کمکی بزرگ در جهت حمایت کار آفرینان جوان ایرانی و توسعه بازار دست سازه های هنری و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای بومی است . به امید روزی که آثار  هنری فاخر دستان ایرانی بجای پنهان ماندن در پستوی موزه ها  و  مغازه ها ، تجلی گر فرهنگ کهن ایرانی در منازل ما باشد. 

( با احترام ،  مدیریت گالری اینترنتی ۳۶۰ پرشیا در شیراز)