سرویس تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه نقاشی لیلی زرقانی با نام "سیمیا" در نگارخانه نگر برپاست. در این نمایشگاه 14 اثر به نمایش درآمده است که با تکنیک ترکیب مواد به وجود آمده‌اند. زرقانی در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره این مجموعه گفت: موضوع پایان‌نامه کارشناسی نقاشی من "مکتب سقاخانه در نقاشی مدرن ایران" بود و آثاری را با این رویکرد به وجود آوردم. پس از چند سال دوباره به همان موضوع رجوع کردم و مفصل‌تر و پخته‌تر به آن پرداختم.

زرقانی افزود: از سال 95 به مطالعه در علوم خفیه، مطالعه کتاب طلسم پرویز تناولی و بررسی آثار هنرمندانی مانند حسین زنده‌رودی و جعفر روحبخش پرداختم. این موارد در کارم بسیار تاثیرگذار بودند اما در هنگام خلق اثر تلاش کردم از آنها فاصله بگیرم تا کارم به کپی آثار گذشته تبدیل نشود.

او با اشاره به بهره گرفتن از المان‌های معماری ایرانی گفت: پلان مسجد و مدرسه، کاشی‌کاری سلجوقی، اورسی‌های قاجاری و... به همراه نمادهای آیینی در آثار من دیده می‌شوند. رنگ‌های آثارم نیز از هنر ایرانی آمده است و فیروزه‌ای کاشیکاری‌ها، قرمز گلیم و قالی، طلایی و نقره‌ای بناهای مذهبی و... را می‌توان در نقاشی‌ها دید. پس از آن سعی کردم تابلوها را به حالت قدیمی دربیاورم و چون کار مرمت نیز انجام می‌دهم برایم راحت بود که این تابلوها را به فضای صد سال پیش ببرم. قصد من این بود که فضای قدیمی را به مخاطب القا کنم.

زرقانی ادامه داد: در نقاشی از پلان بناها فقط از آنها الهام گرفتم زیرا نمی‌توانستم ریزه‌کاری آنها را نقاشی کنم و کل پلان را خلاصه کردم. اما کاشی‌کاری‌ها یا اورسی‌ها را درست مطابق اصل آن اجرا کردم چون می‌خواستم فضای سقاخانه یا دوره قاجار را کاملا القا کنم. بر این باور هستم که داستان‌هایی که به عنوان دعانویسی و علوم خفیه مطرح می‌شود از دوران باستان وجود داشته و در طول زمان تغییر شکل داده است اما همچنان در دنیای معاصر نیز ادامه دارد.

او درباره المان‌هایی که در نقاشی‌ها به کار برده است گفت: پنجه نمادی است که در دوران باستان هم وجود داشته و به معنی خوش‌یمنی بوده است. در ایران هم این معنا را داشت و پس از آن در دوران اسلامی به نماد پنج تن تبدیل شد که در سقاخانه‌ها نیز به کار می‌رفت. طلسم نیز دو معنای خوب و بد دارد و در زمان‌های گذشته مردم در سقاخانه‌ها طلسم آویزان می‌کردند و من در آثار خود وجه مثبت طلسم را مد نظر قرار دادم.

 نمایشگاه نقاشی لیلی زرقانی با نام "سیمیا" تا 19 دی در نگارخانه نگر واقع در قیطریه، ضلع جنوبی پارک، خیابان روشنایی، کوچه دلارام، پلاک 33، زنگ سوم برپاست.

منبع : هنرآنلاین

چرا ۳۶۰ پرشیا؟

۳۶۰ پرشیا یک فروشگاه اینترنتی کار آفرین محور در زمینه خرید  و فروش صنایع دستی و کادویی و دست سازه های هنری با ارزانترین قیمت و بهترین کیفیت در جنوب کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. در ۳۶۰ پرشیا یک بستر آنلاین تخصصی جهت خرید جدیدترین صنایع دستی شامل خاتمکاری ،میناکاری، منبتکاری، معرقکاری، ویترای، رزین، کارهای چوبی، گلیم، گبه، قالی، حصیربافی، قلمزنی، قلمکاری و جواهرات دستساز فراهم آمده است بگونه ای که تولید کنندگان  از طریق غرفه آنلاین و برگزاری گالری اینترنتی زیر چتر حمایتی فروشگاه کادویی ۳۶۰ پرشیا اقدام به فروش عمده یا جزیی کالای خود نموده و از سویی دیگر خریداران با خیالی آسوده از میان انبوه متنوعی از کالاها و از طریق پرداخت امن ، اقدام به خرید می نمایند. ۳۶۰ پرشیا همواره تلاش نموده تا دست چینی از کالاهای هنری تولید شده توسط کار آفرینان ایرانی از تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، مشهد ، یزد و جای جای ایران را به هنر دوستان تقدیم نماید. در مناسبتهایی مثل روز پدر، روز مادر، کادو ولنتاین و سپندارمذگان، تولد، خرید جهیزیه، هر خرید از فروشگاه صنایع دستی ۳۶۰ پرشیا کمکی بزرگ در جهت حمایت کار آفرینان جوان ایرانی و توسعه بازار دست سازه های هنری و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای بومی است . به امید روزی که آثار  هنری فاخر دستان ایرانی بجای پنهان ماندن در پستوی موزه ها  و  مغازه ها ، تجلی گر فرهنگ کهن ایرانی در منازل ما باشد. 

( با احترام ،  مدیریت گالری اینترنتی ۳۶۰ پرشیا در شیراز)