معرفی موزه

‌‌مجموعه موزه فرش ایران

به منظور گسترش و احیا و همچنین نیاز به داشتن منبع پژوهشی جهت تحقیق در سوابق تاریخی و تحولات کیفی هنر قالی بافی ، در سال 1356 ه.ق موزه فرش ایران با تعدادی قالی و گلیم تاسیس و افتتاح شد.

به این ترتیب برای اولین بار این امکان فراهم شد تا سیر و تحول تاریخی هنر قالی بافی ، گلیم در ایران به نمایش در آمده و مورد بررسی پژوهشگران قرار گیرد.

ساختمان موزه فرش ایران با معماری چشمگیر و نمایی شبیه به دستگاه دار قالی بنا شده است و شامل دو تالار نمایش به وسعت 3400 متر مربع می باشد.تالار طبقه همکف به نمایشگاه دائمی اختصاص دارد و تالار طبقه دوم جهت برگزاری نمایشگاههای موقت طراحی شده است.

از عناصر جالب به کار رفته در محوطه موزه طرح یک نمازخانه است که به تعبیری خالصترین و ساده ترین فرم مساجد می باشد.

مجموعه آثار موزه از طریق خرید از بازارهای بین المللی و داخلی و همچنین گرد آوری آنها از موزه ها و کاخ موزه گلستان تشکیل گردید. این مجموعه شامل با ارزشترین نمونه های قالی ایران از سده دهم هجری قمری تا دوره معاصر است که امروزه نیز از منابع غنی تحقیقی به شمار می رود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با انتقال قالی های نفیس و موزه ای از کاخهای سعد آباد و نیز سازمانها و ارگانهاای دولتی به موزه این مجموعه غنای بیشتری یافت.

تعداد زیادی از شاهکارهای قالی، بافت مراکز مهم قالی بافب مانند : تبریز ، اصفهان ، کاشان، خراسان، کرمان  ، کردستان و غرب کشور و مناطق عشایری به طور دائم در تالار همکف موزه به معرض نمایش گذاشته شده است .

اینک به اختصار بخشهای دیگر موزه را یاد آور می شویم:

  1. موزه داری :از بخش های موزه به شمار می آیدکه در رأس فعالیتهای کارشناسان آن مستند سازی آثار و تهیه شناسنامه ، کاتالوگ، بروشور ، برنامه ریزی نمایشگاهها و همچنین راهنمایی مراجعین می باشد.
  2. کارگاه مرمت: یکی دیگر از قسمتهای موزه فرش ایران واحد مرمت است که متخصصان آن در حفظ و نگهداری آثار آسیب دیده و همچنین پیش گیری از هر گونه صدمه احتمالی ، کوشا هستند.
  3. کتابخانه:کتابخانه موزه داری حدودا" 7000 عنوان کتاب با موضوعات متفاوت از قبیل فرش ، هنر ، ادبیات، تاریخ و مذهب به زبانهای فارسی ، انگلیسی ، فرانسه و آلمانی و غیره می باشد.
  4. مخزن: بخش مخزن در برگیرنده گنجینه نفیس از فرشهای نادری است که در استوانه­های فولادی و مطابق عالیترین صورت نگهداری و محافظت می شوند.این استوانه ها ،آثار را از حریق ،رطوبت و همچنین آفات احتمالی مصون نگه می دارد.در بخش مخزن تهیه شناسنامه و اسناد مربوط به فرشها و همچنین سامان دهی آنان از جمله فعالیت های مهم می باشد.
  5. کلاسهای آموزشی:به منظور جوابگویی به اشتیاق مراجعین و گسترش هنر اصیل قالی بافی در رشته های طراحی،بافت قالی،گبه،گلیم و مرمت در دو سطح مقدماتی و عالی با ارائه مدرک پایان دوره کلاسهای آموزشی با اساتید مجرب برگزار می گردد.   منبع :وبسایت رسمی میراث فرهنگی تهران

چرا ۳۶۰ پرشیا؟

۳۶۰ پرشیا یک فروشگاه اینترنتی کار آفرین محور در زمینه خرید  و فروش صنایع دستی و کادویی و دست سازه های هنری با ارزانترین قیمت و بهترین کیفیت در جنوب کشور است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز نموده است. در ۳۶۰ پرشیا یک بستر آنلاین تخصصی جهت خرید جدیدترین صنایع دستی شامل خاتمکاری ،میناکاری، منبتکاری، معرقکاری، ویترای، رزین، کارهای چوبی، گلیم، گبه، قالی، حصیربافی، قلمزنی، قلمکاری و جواهرات دستساز فراهم آمده است بگونه ای که تولید کنندگان  از طریق غرفه آنلاین و برگزاری گالری اینترنتی زیر چتر حمایتی فروشگاه کادویی ۳۶۰ پرشیا اقدام به فروش عمده یا جزیی کالای خود نموده و از سویی دیگر خریداران با خیالی آسوده از میان انبوه متنوعی از کالاها و از طریق پرداخت امن ، اقدام به خرید می نمایند. ۳۶۰ پرشیا همواره تلاش نموده تا دست چینی از کالاهای هنری تولید شده توسط کار آفرینان ایرانی از تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز ، مشهد ، یزد و جای جای ایران را به هنر دوستان تقدیم نماید. در مناسبتهایی مثل روز پدر، روز مادر، کادو ولنتاین و سپندارمذگان، تولد، خرید جهیزیه، هر خرید از فروشگاه صنایع دستی ۳۶۰ پرشیا کمکی بزرگ در جهت حمایت کار آفرینان جوان ایرانی و توسعه بازار دست سازه های هنری و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای بومی است . به امید روزی که آثار  هنری فاخر دستان ایرانی بجای پنهان ماندن در پستوی موزه ها  و  مغازه ها ، تجلی گر فرهنگ کهن ایرانی در منازل ما باشد. 

( با احترام ،  مدیریت گالری اینترنتی ۳۶۰ پرشیا در شیراز)